Edupedia - Warszawa (Słownik nazw geograficznych)


Encyklopedia internetowa - Słowniki online

Korzystanie z serwisów było możliwe to było dzięki środkom pomocowym pochodzącym z Unii Europejskiej


Częściowa realizacja projektu inwestycyjnego sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007 - 2013

Warszawa Słownik: Słownik nazw geograficznych

Popularność: (popularność 0%)

Data utworzenia:

2012-04-02 09:26:43

Data ostatniej modyfikacji:

Hasło nie było modyfikowane.

Jak wszyscy kolejni władcy rezydujący na królewskim zamku w Warszawie, Stanisław August urządził w pobliżu miasta swą prywatną rezydencję. Zamek był hałaśliwą, pełną urzędników i interesantów siedzibą najwyższych władz Rzeczypospolitej, miejscem obrad sejmu i senatu, widownią państwowych uroczystości i przyjęć zagranicznych posłów. Znalezienie miejsca na chwilę wypoczynku i prywatności było tu praktycznie niemożliwe. Zatem powstawały kolejno: Zamek Ujazdowski dla Zygmunta III, Villa Regia dla Władysława IV, Wilanów Jana III Sobieskiego, kompleks Pałacu Saskiego ze wspaniałym ogrodem dla obu Augustów i w końcu Łazienki króla Stanisława.

W pierwszych latach panowania król zamierzał przebudować wazowski zamek na Ujazdowie, jednak zarówno trudności w adaptacji stupięćdziesięcioletnich murów zamku, koszty całej operacji oraz niewesoła sytuacja polityczna kraju, spowodowały, że wycofał się z pompatycznego, barokowego założenia Osi Stanisławowskiej i rozpoczął adaptację zielonych terenów pod skarpą ujazdowską. Stał tam wzniesiony w końcu XVII wieku dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego pałacyk wypoczynkowy zwany Łazienką, zaprojektowany przez wybitnego architekta polskiego baroku, Tylmana z Gameren.

Powstały wówczas m.in. Biały Domek, pałacyk Myślewicki, Teatr przy Starej Pomarańczarni i Amfiteatr Na Wyspie, oficyny, kordegardy i mosty oraz wiele jeszcze budynków i budyneczków.

Z godnym podkreślenia szacunkiem potraktowano mury i dekoracje Łazienki. Choć parterowy pawilon rozrósł się do piętrowego pałacyku-willi, tam, gdzie to było możliwe, uszanowano wystrój sal projektowanych przez Tylmana. Nowe, neoklasyczne wnętrza, wyposażono w liczne dzieła sztuki starannie dobierane przez obdarzonego znakomitym gustem króla.

Na skarpie za parkiem Łazienkowskim stał wówczas stary, drewniany kościółek, a w pobliżu niego równie dawny dwór Paców, później Lubomirskich, z racji położenia na wyniosłym cyplu zwany Belwederem (włoskie belvedere, czyli piękny widok). Król Stanisław zakupił budynki Belwederu i urządził tu słynną wytwórnię fajansu. Nowy pałac belwederski wzniósł w 1818 roku Jakub Kubicki dla wielkiego księcia Konstantego. Z Łazienek wydzielono wówczas krajobrazowy park i folwark, którego liczne budynki projektował również Kubicki. Duży fragment tego parku jest dzisiaj ponownie częścią Łazienek, możemy zatem oglądać m.in. starożytną świątynię w stylu egipskim oraz grecką świątynię Diany, zbudowaną z drewna; przed jej kolumnowym portykiem Kubicki posadził dwa żeliwne lwy, z pasją dziś ujeżdżane przez bawiące się w parku dzieci.

Królewska siedziba stoi na wyspie połączonej ze stałym lądem mostkami, nad którymi wznoszą się kolumnady galerii.

Warszawa, Łazienki, park, starożytna świątynia

Brak linków wewnetrznych.

Brak linków zewnetrznych.

Rodzaj dostępu Cena Sms Pozostałe
Jednorazowy 2 zł


Informacje o nas

Serwisy

Polecane

Zakupy

Pomoc