Edupedia - Warszawa (Słownik nazw geograficznych)


Encyklopedia internetowa - Słowniki online

Korzystanie z serwisów było możliwe to było dzięki środkom pomocowym pochodzącym z Unii Europejskiej


Częściowa realizacja projektu inwestycyjnego sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007 - 2013Warszawa Słownik: Słownik nazw geograficznych

Popularność: (popularność 0%)

Data utworzenia:

2012-04-02 09:26:43

Data ostatniej modyfikacji:

Hasło nie było modyfikowane.

Jak wszyscy kolejni władcy rezydujący na królewskim zamku w Warszawie, Stanisław August urządził w pobliżu miasta swą prywatną rezydencję. Zamek był hałaśliwą, pełną urzędników i interesantów siedzibą najwyższych władz Rzeczypospolitej, miejscem obrad sejmu i senatu, widownią państwowych uroczystości i przyjęć zagranicznych posłów. Znalezienie miejsca na chwilę wypoczynku i prywatności było tu praktycznie niemożliwe. Zatem powstawały kolejno: Zamek Ujazdowski dla Zygmunta III, Villa Regia dla Władysława IV, Wilanów Jana III Sobieskiego, kompleks Pałacu Saskiego ze wspaniałym ogrodem dla obu Augustów i w końcu Łazienki króla Stanisława.

W pierwszych latach panowania król zamierzał przebudować wazowski zamek na Ujazdowie, jednak zarówno trudności w adaptacji stupięćdziesięcioletnich murów zamku, koszty całej operacji oraz niewesoła sytuacja polityczna kraju, spowodowały, że wycofał się z pompatycznego, barokowego założenia Osi Stanisławowskiej i rozpoczął adaptację zielonych terenów pod skarpą ujazdowską. Stał tam wzniesiony w końcu XVII wieku dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego pałacyk wypoczynkowy zwany Łazienką, zaprojektowany przez wybitnego architekta polskiego baroku, Tylmana z Gameren.

Powstały wówczas m.in. Biały Domek, pałacyk Myślewicki, Teatr przy Starej Pomarańczarni i Amfiteatr Na Wyspie, oficyny, kordegardy i mosty oraz wiele jeszcze budynków i budyneczków.

Z godnym podkreślenia szacunkiem potraktowano mury i dekoracje Łazienki. Choć parterowy pawilon rozrósł się do piętrowego pałacyku-willi, tam, gdzie to było możliwe, uszanowano wystrój sal projektowanych przez Tylmana. Nowe, neoklasyczne wnętrza, wyposażono w liczne dzieła sztuki starannie dobierane przez obdarzonego znakomitym gustem króla.

Na skarpie za parkiem Łazienkowskim stał wówczas stary, drewniany kościółek, a w pobliżu niego równie dawny dwór Paców, później Lubomirskich, z racji położenia na wyniosłym cyplu zwany Belwederem (włoskie belvedere, czyli piękny widok). Król Stanisław zakupił budynki Belwederu i urządził tu słynną wytwórnię fajansu. Nowy pałac belwederski wzniósł w 1818 roku Jakub Kubicki dla wielkiego księcia Konstantego. Z Łazienek wydzielono wówczas krajobrazowy park i folwark, którego liczne budynki projektował również Kubicki. Duży fragment tego parku jest dzisiaj ponownie częścią Łazienek, możemy zatem oglądać m.in. starożytną świątynię w stylu egipskim oraz grecką świątynię Diany, zbudowaną z drewna; przed jej kolumnowym portykiem Kubicki posadził dwa żeliwne lwy, z pasją dziś ujeżdżane przez bawiące się w parku dzieci.

Królewska siedziba stoi na wyspie połączonej ze stałym lądem mostkami, nad którymi wznoszą się kolumnady galerii.
Rodzaj dostępu Cena Sms Pozostałe
Jednorazowy 2 zł


Informacje o nas

Serwisy

Polecane

Zakupy

Pomoc