Edupedia - Kameralne Góry Opawskie (Słownik nazw geograficznych)


Encyklopedia internetowa - Słowniki online

Korzystanie z serwisów było możliwe to było dzięki środkom pomocowym pochodzącym z Unii Europejskiej


Częściowa realizacja projektu inwestycyjnego sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007 - 2013Kameralne Góry Opawskie Słownik: Słownik nazw geograficznych

Popularność: (popularność 0%)

Data utworzenia:

2011-05-19 09:30:44

Data ostatniej modyfikacji:

Hasło nie było modyfikowane.

Kameralne Góry Opawskie


Najbardziej wysunięty na wschód fragment Sudetów w Polsce. Kameralne góry, które piechotą można przebyć w jeden dzień, graniczą z Płaskowyżem Głubczyckim, a na południu płynnie przechodzą w Jesioniki. Bliżej z Gór Opawskich – jedynych gór na Śląsku Opolskim – w Beskidy (to już Karpaty) niż w należące do Sudetów Karkonosze! Ale skomplikowana budowa geologiczna nie pozostawia złudzeń co do sudeckiego pochodzenia pasma. Kwarcyty, łupki łyszczykowe, gnejsy, czasem granity oraz skały ze srebrem, żelazem i złotem opowiadają historię sprzed milionów lat. Ta najnowsza – z czasów średniowiecza i odrodzenia, z czasów poszukiwaczy skarbów i górników drążących sztolnie w leśnych ostępach, zwanych później Zlatymi Horami – zawarta jest w ludzkiej pamięci, obrazach i księgach.

 

Bukowo-świerkowe lasy Gór Opawskich kryją kilka rzadkich gatunków roślin: storczyki, jaskry, różę alpejską, lilię złotogłów, krzewy kłokoczki południowej. Ze stoków Pradziada zapuszcza się tu czasem muflon. Częściej jednak spotkać można zaskrońce, żmije, jaszczurki, pospolite ptaki i roje owadów. Zdarzają się „masowe pojawy” różnych owadów, które z buczynowych liści opadają na turystów. Wypada wtedy zwiększyć tempo marszu, by szybciej stanąć na wierzchołku Biskupiej Kopy (889 m n.p.m.) – najwyższej góry Opolszczyzny. Widoki stąd są wspaniałe. Jeszcze lepsze, gdy uda się wejść na zbudowaną w 1899 roku, 18-metrową wieżę widokową. Wieża stoi po czeskiej stronie granicy. Od 1996 roku obok budowli można przekraczać polsko-czeską granicę. Tędy najszybciej można dojść do Zlatych Hor.

 

Doskonałym punktem wypadowym w Góry Opawskie są Głuchołazy – niewielkie, 15-tysięczne miasteczko położone u stóp Góry Parkowej. Pierwotnie miasto zwano Kozią Szyją. Do dziś dumny kozioł zdobi herb Głuchołaz i Rynek.

 

W renesansie osadę przemianowano na Złoty Zakątek, co miało istotny związek z wypłukiwaniem złotych samorodków z rzecznych piasków Białej Głuchołaskiej. Współczesna nazwa miasta pochodzi od czeskiego określenia hluche lazne, czyli puste uzdrowisko. Zdrojem Głuchołazy jednak nie są, ustępując miejsca Jesenikowi.

 

Po II wojnie światowej Głuchołazy mogły znaleźć się w Czechach. Przez miasto biegnie bowiem eksterytorialna linia kolejowa do Jesenika – kiedyś pretekst do przygranicznych awantur. Dziś – ogniwo łączące dwa państwa Unii Europejskiej.

Nysa – powiatowe miasto na Opolszczyźnie może poszczycić się chlubną historią bogatego i zacnego grodu należącego do biskupów wrocławskich. Wyznacznikiem wielkości i znaczenia miasta w dawnych latach jest wspaniała, gotycka katedra pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki. Początki budowli sięgają XII wieku. Mury obecnego kościoła powstały w latach 1424-30. Budowę prowadził mistrz Piotr z Ząbkowic.

W swych dalszych burzliwych dziełach kościół doświadczył licznych pożarów, zniszczeń i modernizacji. Charakterystyczna sylwetka budowli pozostała niezmieniona do dziś. II wojna światowa nie oszczędziła kościoła. Odbudowa rwała aż do 1961 roku, a prace konserwatorskie wciąż są prowadzone.

Z Nysy przy dobrej pogodzie można podziwiać wspaniałą panoramę Sudetów od Kopy Biskupiej, przez Masyw Śnieżnika po Góry Złote, a nawet dalej...

 

Most w Pokrzywnej

 

Jedną z wielu atrakcji kameralnych Gór Opawskich jest kolejowy most w Pokrzywnej na eksterytorialnej, czeskiej linii kolejowej prowadzącej do Jesenika. Most został zbudowany jakby „do góry nogami”, odwrotnie do na ogół spotykanych konstrukcji tego typu. Pociągi po nim jeżdżą…

Pokrzywna i Jarnołtówek są niewielkimi miejscowościami rekreacyjnymi w województwie opolskim. Słyną z dobroczynnego mikroklimatu, kilku dużych ośrodków konferencyjno wypoczynkowych oraz kąpieliska malowniczo ukrytego w leśnej gęstwinie. W miejscowościach tych biorą swój początek najciekawsze szlaki turystyczne prowadzące na Biskupią Kopę. W Jarnołtówku funkcjonowały niegdyś dwa prewentoria dla dzieci z chorobami układu oddechowego: jedno w zabytkowym, XVII-wiecznym Zameczku, drugie w Aleksandrówce – pięknie położonej willi nad Złotym Potokiem. Obecnie Zameczek jest własnością prywatną, a dzieci leczą się w Aleksandrówce.

Katedra i fontanna Trytona w Nysie
Biskupia Kopa (889 m n.p.m.) o zmierzchu
Pomnik na Rynku w Głuchołazach
Wieża widokowa na Biskupiej Kopie. Majowa panorama Gór Opawskich
Schronisko PTTK na Biskupiej Kopie
Leśne wyrobiska – pozostałość po dawnych poszukiwaczach skarbów
Góry Opawskie — widok z Vysokej holi
Pozostałości starych sztolni górniczych
„Odwrotny” most w Pokrzywnej
Południowe stoki Biskupiej Kopy (889 m n.p.m.)
Rodzaj dostępu Cena Sms Pozostałe
Jednorazowy 2 zł


Informacje o nas

Serwisy

Polecane

Zakupy

Pomoc