Edupedia - ZASADA ZACHOWANIA MOMENTU PĘDU. (Słownik fizyczny)


Encyklopedia internetowa - Słowniki online

Korzystanie z serwisów było możliwe to było dzięki środkom pomocowym pochodzącym z Unii Europejskiej


Częściowa realizacja projektu inwestycyjnego sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007 - 2013

ZASADA ZACHOWANIA MOMENTU PĘDU. Słownik: Słownik fizyczny

Popularność: (popularność 0%)

Data utworzenia:

2009-08-31 03:16:28

Data ostatniej modyfikacji:

Hasło nie było modyfikowane.

- Całkowity moment pędu (kręt) układu izolowanego jest wielkością stałą. Układem izolowanym jest tutaj układ, na który nie działają zewnętrzne momenty sił:


Kręt jest stały co do wartości i kierunku. Dobrą ilustracją z.z.m.p. są ewolucje wykonywane przez gimnastyków, ewolucje przy skokach do wody oraz piruety wykonywane przez tancerzy i łyżwiarzy. Wartość krętu jest iloczynem momentu bezwładności i prędkości kątowej. Zmieniając moment bezwładności (np. przez przyciągnięcie rąk do tułowia) można zmienić prędkość kątową wirowania. Zjawisko to ilustruje zależność:

Zasada zachowania krętu jest również wykorzystywana przez kota spadającego na cztery łapy.
Z.z.m.p. zmusza konstruktora śmigłowca do umieszczenia w tylnej części maszyny śmigła lub innego urządzenia wytwarzającego zewnętrzny moment siły i zapobiegającego obrotowi kadłuba w kierunku przeciwnym do kierunku obrotów wirnika nośnego. Można również zastosować dwa wirniki nośne obracające się w przeciwnych kierunkach. Konsekwencją z.z.m.p. jest utrzymywanie stałego kierunku w przestrzeni, osi obrotu wirującej bryły (wirujący dysk, pocisk wystrzelony z gwintowanej lufy, giroskop w zawieszeniu Kardana).

Dla tego hasła nie dodano jeszcze żadnych obrazków do galerii.

Nie zdefiniowano.

Brak linków wewnetrznych.

Brak linków zewnetrznych.

Rodzaj dostępu Cena Sms Pozostałe
Jednorazowy 2 zł


Informacje o nas

Serwisy

Polecane

Zakupy

Pomoc